Kerry Golf News & Results

Killarney

Event Junior Scratch Cup
Sponsor Men’s Club
Course Killeen
Date 17th June 2017

Name H/C Score
1st James Ormonde (Tralee) 5 76
2nd Paul Murphy (Killarney) 5 76
3rd Baden Maher (Killarney) 6 77
Best Nett Jason Arthur (Killarney) 5 73

CSS 73 (Home) 75 (Visitors)

Event Intermediate Scratch Cup
Sponsor Men’s Club
Course Killeen
Date 17th June 2017

Name H/C Score
1st David Cronin (Bandon) 11 84
2nd T.J. Burns 12 84
3rd Michael Crossan (Killarney) 11 84
Best Nett Ian Prendergast (Killarney) 13 72

CSS 73 (Home) 75 (Visitors)

Event: Singles Stableford (GOY)
Course: Tralee Golf Club
Date: 18 June 2017

1.Jim Sheehan (15) 39pts
2. Frank Reen (15) 38pts
3. Cathal White (16) 38pts
4. Kevin O’Riordan (10) 36pts
5. Donnagh Moynihan (10) 35pts

Category 1
David O’Callaghan (5) 35pts
Category 2
Denny Lyons (9) 35pts
Category 3
Eddie O’Sullivan (12) 35pts
Category 4
Michael Quill (19) 31pts

CSS – 34pts (RO)

Upcoming Competition
Event: Fourball – Blue Markers
Sponsor: Kevin Broderick’s Grass Machinery
Date: 25th June 2017
[BRS opens Wednesday at 19:00]

Results of Competition Sunday 18th June, Exchange day with Tralee Golf Club,
Singles, Stableford, Sponsored by Pat O’Neill Hair Studios, Team of 2.

1st.. Sarah O’Brien (18)
June O’Brien (20) 44 pts

2nd Irma Clifford (14)
Anne O’Leary (26) 421 pts

Next Sundays Competition will be sponsored by Portwest Killarney, singles stableford, Killeen Course

Waterville

Mary Fleming (25) 1 down
Judy Sutton (22) 2 down
Jean Byrne (22) 4 down
13 Hole Breda Kelly ( 26) 27 pts

Results: 1 st Mens Singles Stroke
Sponsored by: Bay View Hotel
1st Padraig Maher (6) 68 Nett
2nd Colm Moynighan (17) 70 Nett
3rd Richard Murphy (10) 72 Nett
F9 David Farrell 32 nett
B9 Abe Huggard 35 Nett

Castlegregory

Men’s Club: Saturday 17th & Sunday 18th June, Rumble For Crumlin, 3 Person Mixed Rumble. 1st Michael Keane, Kieran Kelliher & Marie McCarthy 82 pts. 2nd Pat Doody, Tommy Cosgrove & John McAuliffe 81 pts.

Ladies Club: Friday 16th June, 18 Hole Stableford, Kindly Sponsored by Esther Lougheed. 1st Carmel Kearney (7) 36 pts., 2nd Alana Rowan (12) 36 pts. & 3rd Denise Crean (21) 35 pts.

Seniors: Thursday 15th June, 9 Hole Stableford, 1st Eamon Reidy (18) 18 pts., 2nd Sean Leen (17) 18 pts.

Wednesday Ladies: 14th June, 9 Hole Stableford, 1st Kathleen Hennessy (19) 18 pts.

Fixtures:
Men’s Club: Saturday 24th & Sunday 25th June, Captain Tommy King’s Prize. 18 Hole Stableford. Timesheet.
Ladies Club: Friday 23rd June, 18 Holes V Par, Kindly Sponsored by Jon Ross Jewellers, Tralee. Timesheet. 9 Holes for the Ladies on Saturday & Sunday. Timesheet.
Seniors: Thursday, 22nd June, 9 Hole Stableford, draw at 9:45.
Wednesday Ladies: 21st June, 9 Hole Stableford, draw at 10 am.

Summer Scramble: Open Mixed 9 Hole Scramble every Tuesday at 7 pm.

Kenmare

Ladies Results.

Open Day 14th June

1st Margaret Hanley/Eleanor Connor Scarteen 54 points
2nd Eleanor Dowd/ Joan Cantillon/Michele Moo (Killorglin) 51 points
3rd Rita O Brien/Colette Bradshaw/Suzanne Doran 49 points
4th Kathleen Conway/Geraldine McCarthy/Ann Donovan (Mallow) 49 points.

Mid-Summer Hamper 18th June

1st Anne Clifford (28) 40 points
2nd Daniele Froment (12) 37 points
3rd Angela Cronin (23) 35 points (b9)
4th Eleanor Connor Scarteen (36) 35 points

Men’s Autumn Gold winner – Sean Finn 21pts.

Men’s Thursday 8 Hole Competition winner – Mike O’Brien.

Doubles Qualifiers to be announced later in the week.

Parknasilla

Saturday 17th June
Captain, Pat O’Shea’s prize to ladies
18 hole stableford
1st Bernie Gleeson (30) 40pts
2nd Therese Hurley (22) 36pts
3rd Liz McCarthy (24) 35pts

Ross

We held a single stableford competition.

The winners were :-
1st…….. Rolandas Bendikas (15) 41 pts
2nd ……Ian Millis (12) 36 pts

Ballybunion

McMunns Men’s Singles Competition Sunday 18th June 2017 – Old Course

1st Mike Broderick (12) 42pts (B9 21)
2nd James Barrett (20) 42pts (B9 20)
3rd Gearoid Linnane (10) 40pts (B9 24)
Gross Eoin O’Connor 35pts
4th Brendan M Keane (13) 40pts (B9 23)
5th Jack C Buckley (12) 39pts (B9 21)
6th Jim Doolan (22) 39pts (B9 19)
Senior Gerry Kearney (16) 37pts
Back 9 Conor Liston (16) 23pts

Fixtures:

Saturday 24th June 2017 Lahinch Men’s Exchange Day

Sunday 25th June 2017 Rathcoole Cold Storage Men’s Singles Competition – Cashen Course

Ladies Medal 3 Competition 6th June 2017 – Old Course
1st Patricia Gleeson (27) 71 Nett
2nd Sighle Henigan (17) 79 Nett
3rd Mary O Donoghue (13) 81 nett

Ladies Killarney Exchange Day 13th June 2017
1st Anne Marie Carroll (12), Margaret McAuliffe (5), Aideen O’Leary (36) & Geraldine Gallagher (35) 88pts
2nd Louise Griffin (19), Jean Liston (28), Chris O’Connor (24) & Patricia Gleeson (27) 85pts

3rd Catriona Corrigan (10), Eileen Kenny – Ryan (13), Catherine Moylan (25) & Ann O’Riordan (18) 84pts

Madam President Mrs Mai Maher Competition Saturday 17th June 2017 –
Old Course
1st Mary Kenny (17) 40pts (B9)
2nd Mary O’Donoghue (13) 40pts
Best Gross Margaret McAuliffe (5) 31 gross pts
3rd Mary Mackey (11) 39pts
4th Rena Blake (20) 38pts
5th Janice O’Connell (14) 37pts (B9)
6th Bernie Daly (25) 37pts (B9)
7th Nora Quaid (11) 37pts
8th Catriona Corrigan (10) 35pts
Best 36 Helen Dineen (36) 25pts
Front 9 Geraldine Dineen (35) 22pts
Back 9 Maura McKenna (25) 19pts
Seniors Anne O’Riordan (18) 33pts
Committee Sighle Henigan (17) 33pts
Past President Eleanor O’Sullivan (21) 26pts
9 Hole Rosalie O’Neill 11pts
Back to Golf Anna Kureczko 11pts
Guest Ann O’Hurley 37pts

Fixtures:
Sunday 25th June 2017 Ladies 18 and 9 Hole Competition sponsored by Coco Boutique Listowel (Jennifer Stack) – Old Course
Tuesday 27th June 2017 Ladies Newcastle West Exchange Day

Senior Men’s Competition Thursday 15th June 2017 – Cashen Course

1st Michael O’Callaghan (19) 31pts
2nd Maurice McAuliffe (14) 29pts
3rd Noel Morkan (19) 28pts
4th Nicholas Hayes (17) 27pts
5th Finbarr Mawe (25) 27pts
6th Michael Fogarty (14) 27pts
7th Rory Flannery (14) 26pts
8th John Quirke (13) 26pts
Best Gross: Jerry Galvin 19pts
Vintage: Maurice Fahey (13) 25pts
S. Vintage: Michael O’Connor (25) 24pts

Fixtures:

Thursday 22nd June 2017 Senior Men’s Competition – Cashen Course

Fixtures:

Thursday 22nd June 2017 Senior Ladies 9 Hole Competition – Cashen Course

Ceann Sibéal

Open Singles S/Ford (Ladies & Gents)
Cuimhneachán Ronnie O’Donovan
1. Michelle Sharkey (30) 48pts
2. Eric Prestage (17) 39pts
3. Ciarán Ó Coileáin (17) 39pts
4. Gerry Keane (19) 38pts

Gents
Club Sponsored Singles S/Ford
1. Damian Duffy (6) 39pts
2. Frank Greaney (19) 39pts
3. Brian O’Connor (7) 38pts

June 25th: Singles Stroke / Summer Medal (GOY) Sponsored by Philip O’Doherty.
Blue & Yellow Tees – Separate competition for Yellow

Ballyheigue Castle

On Sunday we had an 18 Hole Single Stableford competition sponsored by Terrys Butchers, Oakpark, Tralee.

1st Jamsey McGrath (13) 41 pts
2nd Tomas O’Flaherty (20) 40 pts
3rd Brendan Mc Mahon (24) 38 pts
4th Jimmy Sullivan (13) 37 pts
CSS 36pts

The Mens Club Fundraiser Open Mixed Classic takes place on next Sunday June 25th. Timesheet available in the clubhouse. €100 per team of 4. Please support as this is the main fundraiser for the Mens Club for the year.

The top 10 in the GOTY after Sunday is as follows:
1 Donegan (A), John 60
2 Kennedy, Anthony 52
3 O’Halloran, Enda 50
4 O’Regan, Denis 49
5 Stack, Eamon 47
6 Mc Cann, Declan 41
7 Hehir, Michael 38
7 Joy, John 38
7 O’Connor, Joseph 38
10 Carroll, Colum 36
The top 30 in the GOTY after Sunday Sept 24th will qualify for the Master Classic on October 8th.

Friday nights scramble was sponsored by Mike Kenny Ballyheigue and Ger Reidy Ballyheigue:
1st Enda O’Halloran, Padraig Carroll, Jonathan Sheehan, John Donegan
2nd Terry O’Connor, Trevor Sergeant, Tomas Flaherty, Padraig Casey.
The Friday evening open scrambles continue this week starting at 7.00pm. Please have you name in for the draw at 6.50pm.

The 2nd rond of the Singles Matchplay must be completed by June 26th. It is up to both players to organise the match, it does not matter who is top of the draw.

The Mixed Foursomes team lost to Killorglin in Kanturk last Saturday. Rice McElligott & Nora Quinlan Lost on 19th. James O’Dowd & Lorraine Canty Lost 1 Down.
Dan O’Connor & Kathleen Glbride Lost 3 & 2. Enda O’Halloran & Ann Leahy were 1 Up after 17 Holes when called in. Pat Dillane & Marian Barrett Lost 3 & 2.

Beaufort

Open Seniors 15/06/17
1. Sean Mackessy & James Doyle

Open Friday 16/06/17
1.Patrick Healy (16) 31pts.

3 Club Comp.18/06/17
Sponsored by MARK HEINEMANN CLUB PRO
1. Michael J. O’Connor (10) 41pts.
2. Michael Lynch (22) 35pts.
3. Barry Woulfe (17) 35pts.
——————————————————-
BEAUFORT GOLF CLUB FIXTURES:
Open Seniors Newcastle West GC @11am Tue 20th June

Open Fridays 23rd June contact Clubhouse @ 064-6644440

25th June GOTY Round 3, 18 hole Stroke
Spondored by: EBS Killarney,Ivan Stuart
——————————————————-

Castleisland

Monday June 12h – Seniors Results 12 Hole Singles
1st – Mike Moloney 25 pts
2nd – Kevin Fitzgerald 22 pts
3rd – Tom Brennan 22 pts

Sunday June 18th – McCarthys Bar – 18 Hole Single Stableford
1st – Pat Ruane 44 pts
2nd – Kevin Hanafin 41 pts
3rd – Seamus W O’Neill 40 pts
Div 1 – Tim Geaney 39 pts
Div 2 – Thomas Hickey 40 pts
Div 3 – Kevin Keirns 38 pts

Fixtures
Senior 12 Hole open. Every Monday 10.30 to 11.30 Open Mixed Scramble. Every Wednesday, registration in the clubhouse at 10am Sunday June 25th – 18 Hole Stroke (Blue) GOY– Sponsor Lee strand Open 9 Hole singles every Friday (10 am to 6pm starting June 30th) Friday evening open 9 hole mixed scramble – starting Friday June 30th – registration in the clubhouse at 6pm (Weather Permitting) Friday June 30th – Presentation of all outstanding prizes for Men and Ladies following scramble at 9pm

Tralee

Mens results
MC 5 Results Exchange with Killeen 18th June & 9 Hole competition at Barrow
Sponsor : Denis Moriarty Plant Hire

1st : Austin Hynes (8) 40 Points
2nd : Brendan Kenny (12) 39 Points
3rd : Ger Hussey (12) 38 Points

4th : Tony O’Halloran (13) 37 Points
5th : Adrian O’Mahony (15) 37 Points
6th : Maurice M O’Connor (10) 36 Points

Best Gross: Fergal O’Sullivan (-01) 34 Points

18+ Handicap: Eamonn Fitzgerald (18) 33 Points

CSS : 34 Points

No. Of Entries : 145 & 14 beat Standard Scratch.

9 Hole Sunday Evening Competition at Barrow :

1st Padraig Corcoran (15) 20 Points
2nd John Sexton (11) 17 Points

Fixtures :

Sat 24th Jun : Casual Golf & Junior Golf Sun 25th Jun : Club Singles Sat 01 st July : Casual Golf & Junior Golf Sun 02nd July : MC 9 Sponsored By Adams Garage Sat 08th July : Captains Charity Day Sun 09th July : MC10 Acorn Life/Eddie Enright/Alan Kelly Sat 15th July: Casual Golf & Junior Golf Sat/Sun 22/23rd July : MC 11 President Des Fitzgeralds Prize

Ladies fixtures

Wednesday 21st June Waltz sponsored by Bela bia
Sunday 25th June singles sponsored by Landers Outdoor Leisure

Irish Mixed Foursomes
Results from w/end 17-18 June
Sponsored by Spanish Tourist Board

At Kilrush Golf Club
Round 4 18 June
Ennis bt Kilrush 3/2
North Munster Qualifier for Area Final: ENNIS
Round 3 18 June
Ennis bt East Clare 3.5/1.5
Kilrush bt Doonbeg Links 3.5/1.5
Round 2 17 June
East Clare bt Lahinch 3/2
Doonbeg Links bt Woodstock 3/2
Ennis bt Spanish Point 4/1
Kilrush bt Shannon 3.5/1.5
Round 1 17 June
Ennis bt Dromoland 3/2
Shannon bt Kilkee 3.5/1.5

At Ballyneety Golf Club
Round 4 18 June
Adare Manor bt Ballyneety 3.5/1.5
North Munster Qualifier for Area Final: ADARE MANOR
Round 3 18 June
Adare Manor bt Limerick 3.5/1.5
Ballyneety bt Nenagh 3/2
Round 2 17 June
Limerick bt Charleville 3.5/1.5
Adare Manor bt Adare Resort 3.5/1.5
Ballyneety bt Roscrea 4/1
Nenagh bt Casteltroy 4/1
Round 1 17 June
Charleville bt Rathbane 4/1
At Monkstown Golf Club
Round 4 18 June
East Cork bt Monkstown 3.5/1.5
South Munster Qualifier for Area Final: EAST CORK
Round 3 18 June
East Cork bt Fota Island 4/1
Monkstown bt Cork 4/1
Round 2 17 June
Fota Island bt Raffeen Creek 4/1
East Cork bt Mahon 3.5/1.5
Cork bt Mallow 3.5/1.5
Monkstown bt Cobh 3.5/1.5
Round 1 17 June
Raffeen Creek w/o Castlemartyr
East Cork bt Douglas 3/2
Monkstown bt Fermoy 3.5/1.5

At Bandon Golf Club
Round 4 18 June
Bandon bt Kinsale 4/1
South Munster Qualifier for Area Final: BANDON
Round 3 18 June
Bandon bt Lee Valley 3/2
Kinsale bt Skibbereen 3.5/1.5
Round 2 17 June
Bandon w/o Lisselan
Skibbereen bt Muskerry 3.5/1.5
Lee Valley bt Dunmore 4/1
Kinsale bt Blarney 3/2
Round 1 17 June
Lee Valley bt Bantry Bay 4/1
Blarney bt Macroom 4/1

At Thurles Golf Club
Round 4 18 June
Thurles bt Cahir Park 3/2
East Munster Qualifier for Area Final: THURLES
Round 3 17 June
Cahir Park bt Templemore 3.5/1.5
Thurles bt Slievenamon 4/1
Round 2 17 June
Templemore bt Co.Tipperary 3.5/1.5
Cahir Park bt Ballykisteen 3.5/1.5
Slievenamon bt Mitchelstown 3.5/1.5

At Dungarvan Golf Club
Round 4 18 June
Gold Coast bt Tramore 3/2
East Munster Qualifier for Area Final: GOLD COAST
Round 3 17 June
Tramore bt Faithlegg 3/2
Gold Coat bt Youghal 4/1
Round 2 17 June
Faithlegg w/o Clonmel
Tramore bt Dungarvan 3/2
Gold Coast bt Waterford Castle 3.5/1.5
Youghal bt Lismore 3.5/1.5

At Ring of Kerry Golf Club
Round 4 18 June
Kenmare bt Killarney 3/2
West Munster Qualifier for Area Final: KENMARE
Round 3 17 June
Killarney bt Dooks 3.5/1.5
Kenmare bt Glengarriff 3.5/1.5
Round 2 17 June
Killarney bt Ring of Kerry 4/1
Dooks w/o Ceann Sibeal
Glengarriff w/o Waterville
Kenmare w/o Ross
Round 1 11 June
Killarney w/o Berehaven
At Kanturk
Round 4 18 June
Tralee bt Killorglin 4/1
West Munster Qualifier for Area Final: TRALEE
Round 3 18 June
Killorglin bt Newcastle West 4/1
Tralee bt Doneraile 3.5/1.5
Round 2 17 June
Newcastle West bt Kanturk 4/1
Killorglin bt Ballyheigue 4/1
Tralee bt Castleisland 4/1
Doneraile bt Castlegregory 4/1
Round 1 17 June
NewcastleWest bt Ballybunion 3/2

Area Final North
Date: Thurs 29 June
Time: 4.00pm
Venue: Shannon Golf Club (by kind permission)
Match: Ennis –v- Adare Manor
Referee: TBC

Area Final South
Date: Wed 28 June
Time: 3.15pm
Venue: Lee Valley Golf Club (by kind permission)
Match: East Cork –v- Bandon
Referee: TBC

Area Final East
Date: Wed 28 June
Time: 4pm
Venue: Cahir Park Golf Club (by kind permission)
Match: Thurles –v- Gold Coast
Referee: TBC

Area Final West
Date: Thurs 29 June
Time: 4.30pm
Venue: Killarney (Killeen) Golf Club (by kind permission)
Match: Kenmare –v- Tralee
Referee: M P Murphy or Michael Coote

All Ireland Inter Club Four Ball Championship Provincial Section know as Michael Cashman Munster Club Four Ball

Results Round 2
North
Spanish Pt –v- Nenagh 21 June
Dromoland Castle bt Ballyneety 3.5/1.5

South
Bantry Bay bt Dunmore 3.5/1.5
Lisselan bt Blarney 4/1
Bandon bt Skibbereen 4.5/.5
Muskerry bt Macroom 3/2
Monkstown bt Raffeen Creek 4/1
Fermoy bt East Cork 4/1
Douglas bt Mallow 3/2
Cork bt Mahon 3.5/1.5

East
Faithlegg bt Tramore 3/2
Gold Coast bt Youghal 3/2
Templremore bt Thurles 5/0
Ballykisteen bt Mitchelstown 3.5/1.5

West
Ceann Sibeal bt Killorglin 3.5/1.5
Kanturk w/o Castlegregory
Ballybunion bt Castlerosse 3/2
Killarney bt Waterville 3.5/1.5

Draw Round 3
North
Dromoland Castle –v- winners Spanish Pt/Nenagh

South
Bantry Bay –v- Bandon, Muskerry –v- Monkstown
Douglas –v- Cork, Lisselan –v- Fermoy

East
Faithlegg –v- Gold Coast, Templemore –v- Ballykisteen

West
Ceann Sibeal –v- Killarney, Kanturk –v- Ballybunion

DEADLINE ROUND 3 – 2 JULY