KDL Soccer Round-Up

John O’Regan reviews today’s matches

Mort Murphy reviews this afternoon’s games

Tuesday 24th April 2018
Denny Youth League Semi Final
St Brendans Park 8-0 Killorglin Afc .


Saturday 28th April 2018
SSE Airtricity U17 League
Waterford FC 6-0 Kerry DL
Jimmy Falvey Memorial Youth Cup Semi Final
Tralee Dynamos 0-4 Killarney Celtic .
Killarney Athletic 2-3 St Brendans Park .
Denny Premier A
Killarney Celtic 10-0 Mastergeeha Fc .

Sunday 29th April 2018
Greyhound Bar KO Cup 1/4 Final
Killorglin Afc 3-1 Fenit Samphires .
Dominos Pizza Reserve Cup 1st Round
St Brendans Park 2-4 Killarney Athletic B .
Denny Premier A
Castleisland Afc 2-3 Dingle Bay Rovers .
Denny Premier B
Castleisland B 3-0 Rattoo Rovers .
Killarney Celtic B 2-2 Classic Fc .
Denny Division 1B
Asdee Rovers 3-0 Mastergeeha B .

Denny Kerry District League Standings after games played on Sunday 29th April 2018

Denny Premier A
Team P W D L PTS
Killarney Celtic 13 12 1 0 37
Killarney Athletic 13 8 4 1 28
Dingle Bay Rovers 13 9 1 3 28
Castleisland Afc 14 6 4 4 22
Fenit Samphires 11 5 1 5 16
Listowel Celtic 15 3 5 7 14
Mastergeeha Fc 12 4 1 7 13
Tralee Dynamos 13 4 1 8 13
Inter Kenmare 16 0 0 16 0

Denny Premier B
Team P W D L PTS
Tralee Celtic 17 13 3 1 42 Q
Mitchels Avenue 17 13 3 1 42 Q
Killorglin AFC 17 12 1 4 37
Castleisland B 15 7 3 5 24
Camp United 15 5 3 7 18
Classic Fc 17 5 2 10 17
AC Athletic 15 5 1 9 16
Killarney Celtic B 16 3 4 9 13
CSKA Tralee 11 2 2 7 8
Rattoo Rovers 18 2 2 14 8
Denny Premier BLeague Final
Tralee Celtic v Mitchels Avenue

Denny Division 1A
Team P W D L PTS
CG Killarney 15 9 5 1 32
QPR 13 9 3 1 30
Ballyheigue Ath 14 9 1 4 28
Ballyhar Dynamos 14 6 2 6 20
Atletico Ardfert 11 6 1 4 19
Sporting Listowel 13 6 0 7 18
Strand Road 12 4 3 5 15
Inter Kenmare B 16 2 3 11 9
Skeliga Fc 16 2 0 14 6

Denny Division 1B
Team P W D L PTS
St Brendans Park 16 9 3 4 30
Castlegregory Celt 14 9 2 3 29
Listowel Celtic B 14 9 1 4 28
Windmill United 13 9 1 3 28
Asdee Rovers 13 8 2 3 26
Killarney Ath B 15 5 1 9 16
Castlemaine Utd 13 5 2 6 17
Mastergeeha B 16 4 2 10 14
Annascaul Inch 16 0 0 16 0

Denny Division 2A
Team P W D L PTS
Killorglin B 11 8 3 0 27 Q
Classic Fc B 11 8 0 3 24 Q
Tralee Bay Fc 11 5 2 4 17
Ballymac Celtic 11 4 2 5 14
Ballybunion Fc 12 3 4 5 13
Mitchels Ave B 12 4 1 7 13
Clanmaurice Fc 12 2 0 10 6
Denny Division 2A League Final
Killorglin Afc B v Classic Fc B

Denny Division 2B
Team P W D L PTS
CS C Breanainn 12 10 0 2 30 Q
Mainebank Fc 12 9 0 3 27 Q
Spa Road Fc 12 9 0 3 27
Ballyheigue Ath B 12 5 2 5 17
Sneem Santos 12 4 2 6 14
Lenamore Rovers 12 2 0 10 6
Lisard Wanderers 12 1 0 11 3
Denny Division 2B League Final
CS Clochain Breanainn v Mainebank Fc

Denny U17 League North Section
Team P W D L PTS
Rattoo Rovers 7 6 1 0 19 Q
Ballyheigue Ath 8 4 2 2 14 Q
Listowel Celtic 7 2 2 3 8
Fenit Samphires 6 2 1 3 7
Asdee Rovers 6 0 0 6 0

Denny U17 League South Section
Team P W D L PTS
St Brendans Park 6 6 0 0 18 Q
Tralee Dynamos 7 4 0 3 12
Killarney Athletic 6 3 1 2 10
Ballyhar Dynamos 6 1 2 3 5
Mastergeeha Fc 7 0 1 6 1

Denny Youth League North Section
Team P W D L PTS
St Brendans Park 6 4 2 0 14 Q
Castleisland Afc 6 3 1 2 10 Q
Tralee Dynamos 5 2 0 3 6
Listowel Celtic 5 0 1 4 1

Denny Youth League North Section
Team P W D L PTS
Killarney Celtic 8 7 0 1 21 Q
Killorglin Afc 8 3 2 3 11 Q
Ballyhar Dynamos 8 3 1 3 10
Killarney Athletic 7 2 0 5 6
Mastergeeha Fc 7 1 3 3 6
Denny Youth League Semi Finals
St Brendans Park 8-0 Killorglin Afc
Killarney Celtic v Castleisland Afc .