Kerry Golf News & Results

Waterville

18 Hole V Par Sponsored by Moira Lynott

1st Mary Fleming (27) 6up

2nd Mary Corkery (24) 2up

Single S/FORD
Sponsored by: Ouirkes Builders Providers
1st VERNON DEVANE(9) 35Pts
2nd

JOHN O NEILL (3) 35Pts
3rd Ger McSWEENEY (12) 33Pts
F9 PATRICK DEVANE (16) 18Pts
B9 Adrian Cronin (17)
19Pts

Kenmare

Thursday Autumn Gold winner John Sheppard 21pts.

Men’s Competition.

MD O’Shea sponsored 18 Hole Stroke GOTY.

1st. Alan Nagle (14) 63
2nd. Thomas MacGearailt (7) 64
3rd. Dave Burke (10) 67

Killarney

Event Kerry Petroleum Singles Stroke
Sponsor Kerry Petroleum
Course Mahonys Point
Date 14/05/2017

Name H/C Score
1st Paudie Horan 13 67
2nd John O’ Connor 10 67
3rd Fergus Houlihan 10 68
4th Brian Holden 15 69
5th Eoin O’ Donoghue 9 69
Cat 1 David O’ Callaghan 5 69
Cat 2 Ryan Kelliher 8 70
Cat 3 Liam Allen 14 70
Cat 4 Edmund Mehan 18 71

CSS 72

Upcoming Event

Sunday 21st May
O’Donoghue Ring Back Stakes Classic
Single Stableford GOY
Seniors Option-Green Markers
Officer of the Day Donal O Sullivan

The team representing our Club in the Jimmy Bruen Shield has now advanced to the West Munster Final which has been scheduled to be played at Tralee Golf Club on Wednesday the 24th of May at 4.00 P.M. when we will be up against Newcastle West Golf Club. Club Captain Declan McCarthy is also hoping that the support for the team at Tralee on the 24th will be as good as it was in Dooks last weekend, and several of the team remarked that whenever they were down in their matches, they gained tremendous encouragement from the many members both Men and Ladies who had travelled to support the team.

Killarney were up against Waterville Golf Club in the 2nd round which we won by a margin of 3 and a half points to 1 and a half points.
• Tom long & David Moloney won 2/1
• James Curran & Ger Moroney won 2/1
• Dan Doona & Padraig Sweeney won 2/1
• Liam Hartnett & Jason Arthur lost 4/3
• Dermot Roche & Darren Mulcahy were called in when level with 2 holes to play.
The result belies the tightness of the tussle, as after 9 holes we were behind in 4 of the 5 matches, and all square in the 5th match

In the 3rd round we faced our near neighbours and friends from Beaufort Golf Club and again we were behind in the early stages, but again the team staged a great recovery and in the end were comfortable winners by a margin of 3 and a half matches to 1 and a half matches,
• Dermot Roche & Darren Mulcahy won 3/2
• Peter McEnery & Ryan Kelliher lost 4/3
• James Curran & Ger Moroney won 2/1
• Liam Hartnett & Jason Arthur had posted our 1st win of the tie when they won 5/4
• Dan Doona & Padraig Sweeney were called in when level after 16 holes.
In the semi-final Killarney faced home favourites Dooks Golf Club, and a very tight ding-dong match was expected and was exactly what we got.
• Tom Long & David Moloney won 1 up
• Dermot Roche & Darren Mulcahy won 2 up
• Liam Hartnett & Jason Arthur with a 5/4 victory
• Both matches with James Curran & Ger Moroney, and Padraig Sweeney & Peter McEnery were called in from the 18th fairway and 17th tee, respectively with both matches standing at all square.

Killarney Golf Club-ladies

Results of Competition Sunday 14th May, Ladies Club Spoons Killeen S/ford

1st Anne Moynihan-Rudden (07) 39pts
2nd Geraldine Collins (26) 36 pts

next Sundays Competition Singles Stroke, Mahony’s, sponsored by Chateau Restaurant, Killarney.

Congratulations to our Minor Cup Team and our Intermediate Cup Team who both won their Matches at Ring of Kerry Golf Club on Sunday 14th May and are through to the Next round.

Our Senior Cup Team play in the Quarter Final at Tipperary Golf Club on Saturday May 20th at 1pm against the winners of the match being played by Muskerry/Ballybunion in the morning.

Results of Mixed Competition Friday May 12th sponsored by Gleneagle Hotel Group.
1st John Curtin (17) Margaret Curtin (27) 39 pts
2nd \Declan Glavin (7) Anne O’Leary (25) 36 pts
BG Simon Gallivan (1) Ailish Mulcahy (8) 30 gross
3rd Seamie O’Connor (14) Mary O’Connor (26) 36 pts

Our Open day will take place on Wednesday 24th May, a few spaces available phone in number 0876004960

Castlegregory

Results:

Ladies Club: Friday 12th & 14th May 18 Hole Stroke GOY kindly Sponsored by Tomaisins Bar & Restaurant, 1st Marie Mc Carthy(17)66 net, 2nd Miriam Mulhall Nolan(30)71net, 3rd Joan Cantillon(26)73net.
Ladies 10th May, 9 hole Stableford, Winner Joan Cantillon(26)18pts.
Men’s Club: Sunday 14th May, Monthly Medal – Stroke GOY. 1st Derek Walsh(17)70net, 2nd John Rowan(12)74net, 3rd Rob Sheehy(12)75net,Gross Sean Moriarty(13)90, B9 Edward O Neil(20)30,F9 Gerard Dowling(17)35.5

Fixtures:

Ladies Club: Friday19th & Sunday 21ST May, 18Holes V PAR, Kindly Sponsored by Carmel Kearney

Ladies: Wednesday 17th May, 9 Hole Stableford, draw at 10 am.

Seniors: Thursday 18th May, 9 Hole Stableford, Draw 9:45 am.

Men’s Club: Sunday 21st May, Singles Stableford, Timesheet.

Munster Country Clubs, Sunday May 21st at 1 pm in Kenmare. Castlegregory V Dunmore, Cork.
Practice in Kenmare Saturday May 20th at 3 pm.
If any member of the panel cannot make this time, please contact Kenmare GC to arrange a time and date to suit and please convey this time to the Captain.

Ladies: EGM on the 25th May. Agenda to be amended and also bring forward a change to the 13th hole back to a par 4. Your input is vital and any suggestions please email for discussion on the night.

Ceann Sibéal

Gents
Singles S/Ford- Club Sponsored
1. Bosco Fitzgerald (22) 45pts
2. Garry Partington (18) 44pts
3. John O’Connor (16) 42pts

Sun 21st May- Singles S/Ford / Exchange with Beaufort-Urraithe ag John Benny Moriarty
Sun 28th May-Singles S/Ford- Urraithe ag an gCumann

Ladies
4/Ball S/Ford-Sponsored by Ann Long & Patsy Uí Shithigh
1. Ann Courtney (15) Geraldine Murphy (24) 50pts
2. Nóra Joyce (23) Mary Murphy (28) 42 pts

Wed 24th May- Open Singles S/Ford –Urraithe ag Dingle Crystal
Wed 31st May- Singles Stroke/ Medal- Urraithe ag Julie Devine

Ballybunion

Senior Scratch Cup Sponsored by Ardfert Pharmacy 13th May 2017 – Old & Cashen Course

1st Fergal O’Sullivan (Tralee) 142pts
2nd Ed Stack (Ballybunion) 143pts
3rd Cormac Finn 147pts

Nett Philip Byrne Jnr (Ballybunion) 141pts

Leading Score Cashen Jonathan McDonnell 73pts
Leading Score Old Course Joe McCleane 75pts

Intermediate Scratch Cup Sponsored by M.C.G. Financial Services Ltd 14th May 2017 – Old Course

1st J P Hickey (12) 81pts
2nd Tim Hawker (15) B9 40 Cahir Park GC 84pts
3rd Tom Keane (12) B9 41 84pts
4th P J Houlihan (15) 87pts
5th Bernard Farrell(14) (Portarlington GC) 87pts
6th Mike Geoghegan (16) 89pts

Nett 1st Colm O’Halloran (15) 74pts
Nett 2nd John Kinsella (13) 74pts
Nett 3rd Dermot Finnan (13) 74pts

Fixtures:

Sunday 21st May 2017 Tralee Exchange Day – Cashen Course

Ladies Dromoland Exchange Day Tuesday 9th May 2017

1st Bernie Daly (25), Mary Hickey Keane (26), Margaret McAuliffe (28)
& Mary Whelan (32) 83pts.

2nd Angela Fahy (28), Del O’Sullivan (29), Mary Pierse (32)
& Toni Quilter (18) 80pts.

3rd Clare A Hurley (24), Jean Liston (27), Katherine Tangney (24)
& Patricia Gleeson (27) 77pts.

Ladies Singles 18 and 9 Hole Competition Sunday 14th May 2017 – Cashen Course
18 hole Stableford
1st Marie Kennelly (29) 40 pts
2nd Ann Maria Sexton (23) 40 pts
3rd Norma Mullane (28) 38pts
9 hole Stableford
1st Susan Quilter (18) 34pts
Fixtures:
Sunday 21st May 2017 Ladies Singles 18 and 9 Hole Competition Sponsored by Tie the Knot Wedding Flowers Abbeyfeale – Old Course
Tuesday 23rd May 2017 Ladies Lahinch Exchange Day – Old Course

Basil Paterson Senior Men’s Competition Scotch Foursome 14 Hole Strokeplay Thursday 11th May 2017 – Cashen Course

1st Milie Costello & Finn Broderick 43.5pts
2nd John Kinsella & Eddie Moylan 44pts
3rd Larry Hickey & Batt O’Keeffe 44pts
4th Jerry Galvin & Dan F. O’Brien 45pts
5th Sean Corcoran & Brendan Brosnan 45pts

Fixtures:
Thursday 18th May 2017 Senior Men’s Competition – Cashen Course
Presentation of prizes for Michael P. Murphy Competition, Basil Paterson Shield and Golfer of the year 2016 on Thursday 18th May 2017 @ 5pm

Senior Ladies 9 Hole Competition Friday 12th May 2017 – Old Course

1st Eileen Kearns (28) 20pts.
2nd Marian Flannery (26) 19pts.
3rd Rose Molyneaux (31) 19pts.

Fixtures:
Friday 19th May 2017 Senior Ladies 9 Hole Competition – Cashen Course

Ballyheigue Castle

On Sunday we had an 18 Hole Strokeplay competition sponsored by Edmond Harty, Home Decor Tralee and Tony O’Sullivan, Kerry Signature Furniture. This was also the 2nd competition for the GOTY
1st Denis O’Regan (19) 67 nett
2nd John Paul Leahy (20) 68 nett
3rd Noel Gilbride (7) 70 nett
4th Joseph O’Connor (12) 70 nett
CSS 72 Nett

Next weeks competition is an 18 Hole V par competition sponsored by Sean Hussey, Menswears, Tralee. Timesheet available online.

The top 10 in the GOTY after Sunday is as follows:
1 Donegan (A), John 33
2 O’Regan, Denis 32
3 Kennedy, Anthony 31
4 Leahy, John Paul 28
5 White, John 23
6 Carroll, Colum 20
6 Stack, Eamon 20
8 Gilbride, Noel 17
8 Healy, Paddy 17
10 O’Connor, Joseph 16
The top 30 in the GOTY after Sunday Sept 24th will qualify for the Master Classic on October 8th.

The results of last Fridays scramble is as follows
1st: Tony Hinchy, Ivan Lucid, Cian O’Sullivan, Philip Lucid
2nd: Jack Dempsey, Marie O’Sullivan, Bernard Dineen, Aido O’Sullivan

The Friday evening open scrambles continue this week starting at 7.00pm. Please have you name in for the draw at 6.50pm.

The Jimmy Bruen team played Ballybunion on Saturday in Newcastlewest loosing 4-1. Dan O’Connor & Steve Neillings lost 5 & 4. Noel Gilbride & Padraig Dineen were 2 Down after 16 Holes when called in. Pat Dillane & Rice McElligott Lost 8 & 7. Earl McMahon & Terry O’Connor were 2 Down after 14 Holes when called in. Jimmy Sullivan & John Maunsell lost 5 & 4.

The Country Clubs team takes on Lismore next Sunday at 2pm in Macroom.

Tralee

Mens Results:
Saturday 13th May (Intermediate Scratch cup)

1st: Richard Rafferty (10) 81 Gross

2nd: Brian Monaghan (09) 82 Gross

3rd: Shane O’Sullivan (11) 84 Gross

4th: Gerry O’Shea (12) 85 Gross

1st Nett : Derek O’Brien(16) 70 Nett
2nd Nett : Conor Corroon (15) 70 Nett

CSS : 73

Sunday 14th May singles Club Sponsored

1st: Kieran Donaghy(13) 39 Points
2nd: Sean O’Keeffe (15) 37 Points
3rd: Michael Brosnan (20) 37 Points
4th: Diarmuid McElligott (16) 34 Points
5th: Tim Leahy (06) 34 Points
6th: Eamonn O’Sullivan (07) 34Points

Best Gross : Darren P O’Sullivan O’Sullivan (01) 32 Points

18+ Handicap : Declan Walsh (23) 32 Points

CSS: 34 Points

9 Hole Sunday pm

Results:

1st : Adrian O’Gara (09) 22 Points
2nd : Michael Coote (02) 20Points
Fixtures:

Sat 20th May : Open Scotch Mixed Foresomes. Sponsored by Billy Nolan. Casual Golf & Junior Golf Sun 21st May : MC7 Ballybunion Exchange. Sponsored by Stephenson Casey/Billy Naughton Sat. 27th May : Junior Scratch Cup. Sponsored by Super Valu Sun 28th May : Club Singles.
Sat 3rd Jun : Captain John Reen’s Prize MC8 & Junior Golf Sun 4th Jun : Captain John Reen’s Prize MC8

Ladies results

Wednesday 10th May ( fourball sponsored by Terrys butchers)

1st Mary Savage & Brid Halloran 43pts
2nd Catherine Mc Carthy & Maura Shanahan 42pts

Sunday 15th May 18 holes singles stableford (club sponsored)
1st Margaret Hayes (7) 31pts
2nd Noran Shanahan (25) 31pts

Fixtures :
Wednesday 17th May (foursomes sponsored by Patricks Hair Company)
Sunday 21st May Exchange with Ballybunion Club sponsored singles

Killorglin

Mens Competition at Killorglin Golf Club 14/05/2017 Sponsored by Faha Court.
1st Jason Foley 41 pts
2nd Eamon Courtney 40 pts
3rd Derek Commerford 39 pts
Gross David McMahon 75 strokes
4th Rick Sheehy 39 pts
Senior Brendan Murray 36 pts

Castleisland

Monday May 8th – Seniors Results 12 Hole Singles

1st – Mike Moloney 29pts
2nd – John Lyons 28 pts
3rd – Tom Brennan 26 pts.

Wednesday May 10th – Mixed Scramble
1st – Ger Long, Francis Flynn, Bridie Collins 2nd – Kathleen Burrows, Johnny Burrows, Niall Gilroy

Sunday May 14th – 18 Single stableford
1st – Ben Foley 43 pts
2nd – Daniel Hayes 42 pts
3rd – Tom Nix 40 pts
Div 1 – Jonathan Kelliher 40 pts
Div 2 – Declan Murphy 40 pts
Div 3 – Con Murphy 38 pts

Nine Hole Championship Qualifier
1st – Jonathan Kelliher 19pts

Fixtures
Senior 12 Hole open. Every Monday 10.30 to 11.30 Open Mixed Scramble. Every Wednesday, registration in the clubhouse at 10am Sunday May 21st – 18 Hole single Stableford – GOY Sponsor Henneberys Sports, Tralee

Beaufort

14th May – Round 2 Golfer of The Year sponsored by Reens Garage,

1st Catherine Murphy (24) 67 net
2nd Renee Clifford (27) 72 net

Fixtures

21st May – Swap Day – Ceann Sibeal Golf Club

5th June – Club Fundraiser (Single Stableford) – sponsored by Topline Boyles, Killorglin

12/05 Open Friday 1st John Byrne (9) 34pts.
14/05 Golfer of the Year, Round 2 – Sponsored by Westlodge Hotel Bantry 1. Tim O’Mahoney (25) 69 net 2.Gearoid Keating(19) 70 net.
3.Stephen Barry (15) 71 net
——————————————-
Fixtures:
Club Scramble Wednesday 17/05 assemble at Clubhouse @ 5.30pm
Open Seniors Thursday 18/05 10am
Open Friday 19th contact Clubhouse 064-6644440 Swop Day with Ceann Sibeal, Sunday 21st – Time sheet in Clubhouse June 5th (Monday, Bank Holiday)Club Fundraiser €20 per person, singles competition,Men and Women – prizes for both
————————————————————————————————

AIG Jimmy Bruen

Results from w/end and arrangements for Area Finals

Carrick-on-suir
Area Final East
Thurs 25 May 4.00pm
Clonmel -v- West Waterford
Referee: Kevin Murray

Douglas
Area Final South
Thurs 25 May 4.28pm
East Cork -v- Bandon
Referee: Dave Prendergast

Tralee
Area Final West
Wed 24 May 4pm
Killarney -v- Newcastle West
Referee: Brian Hurley

Castletroy
Area Final North
Wed 24 May 3.45pm
Ennis -v- Nenagh
Referee: Peter English

Woodstock
Round 4
Ennis bt Woodstock 4/1
________________________________________
Round 3
Sun May14th
At Woodstock
AM
Ennis bt Dromoland Castle 3/2
Woodstock bt Spanish Point 3/2
________________________________________
Round 2
Dromoland Castle bt Shannon 3/2
Ennis bt East Clare 3.5/1.5
Spanish Point bt Lahinch 4/1
Woodstock bt Kilkee 4/1
East Cork
Round 4
East Cork bt Mahon 4/1
________________________________________
Round 3
Mahon bt Fermoy 4/1
East Cork bt Monkstown 3/2
________________________________________
Round 2
Mahon bt Mallow 3/2
Fermoy bt Castlemartyr 3.5/1.5
East Cork bt Blarney 4.5/0.5
Monkstown bt Fota Island 3/2
________________________________________
Round 1
Mallow bt Cork 3.5/1.5
Monkstown bt Cobh 3.5/1.5
Nenagh
Round 4
Nenagh bt Adare Manor 4/1
________________________________________
Round 3
Adare Manor bt Castletroy 3.5/1.5
Nenagh bt Adare Resort 4/1
________________________________________
Round 2
Adare Manor bt Charleville 3/2
Castletroy bt Rathbane 4/1
Adare Resort bt Ballyneety3.5/1.5
Nenagh bt Limerick4/1
________________________________________
Round 1
Charleville bt Roscrea 4/1
Kinsale
Round 4
Bandon bt Muskerry 3/2
________________________________________
Round 3
Bandon bt Kinsale 4/1
Muskerry bt Raffeen Creek 4/1
________________________________________
Round 2
Bandon bt Lisselan 3/2
Kinsale bt Douglas 3.5/1.5
Rafeen Creek bt Dunmore 3/2
Muskerry bt Lee Valley 3.5/1.5
________________________________________
Round 1
Bandon bt Macroom 4/1
Lee Valley bt Bantry Bay 4/1
Clonmel
Round 4
Clonmel bt Ballykisteen 4/1

________________________________________
Round 3
Ballykisteen bt Cahir Park 3/2 (on 20th and 19th)
Clonmel bt Tipperary 3.5/1.5
________________________________________
Round 2
Cahir Park bt Co.Tipperary 4/1
Ballykisteen w/o Thurles
Tipperary bt Slievenamon 3.5/1.5
Clonmel bt Templemore 4/1
________________________________________
Round 1
Co Tipperary bt Mitchelstown 4/1
Tramore
Round 4
West Waterford bt Gold Coast 4/1
________________________________________
Round 3
Gold Coast bt Tramore 3/2
West Waterford bt Williamstown 3/2.
________________________________________
Round 2
Gold Coast bt Waterford Castle 3.5/1.5
Tramore bt Dunmore East 4/1
Williamstown bt Dungarvan 3/2
West Waterford bt Faithlegg 3/2
________________________________________
Round 1
Gold Coast bt Lismore 3/2
West Waterford bt Youghal 3/2
Dooks
Round 4
Killarney bt Dooks 4/1

________________________________________
Round 3
Dooks bt Berehaven 3.5/ 1. 1.5
Killarney bt Beaufort 3.5/1.5
________________________________________
Round 2
Dooks bt Glengarriffe 4/1
Berehaven bt Ceann Sibeal 3.5/1.5
killarney bt Waterville 3.5/1.5
Beaufort bt Ring of Kerry 3.5/1.5
________________________________________
Round 1
Glengarriff bt Killorglin 3/2
Ring of Kerry bt Kenmare 3/2
Newcastle West
Round 4
Newcastle West bt Tralee 4/1
________________________________________
Round 3
Newcastle West bt Ballybunion 3/2
Tralee bt Castleisland 3.5/1.5
________________________________________
Round 2
Newcastle West bt Castlegregory 4/1
Ballybunion Ballyheigue 4/1
Castleisland bt Doneraile 3/ 2
Tralee bt Ross 4/1
________________________________________
Round 1
Castlegregory bt Kanturk 4/1