KDL Soccer Round-Up

John O’Regan reports

Tuesday 29th May 2018
SSE Airtricity U17 Mark Farren Cup 1st Round
Kerry DL 3-2 Limerick Fc, After extra time .

Wednesday 30th May 2018
Dominos Pizza Reserve Cup 2nd Round
Camp United 1-2 Killorglin A .
Denny Premier B
CSKA Tralee 1-3 Killarney Celtic B .


Friday 1st June 2018
Denny Division 1B
Castlegregory Celtic 2-3 Asdee Rovers.

Sunday 3rd June 2018
Denny Premier B League Final Replay
Tralee Celtic v Mitchels Avenue, Tralee Celtic won 5-4 on penalties.
Denny Division 2A League Final Replay
Killorglin B 2-3 Classic B .
Denny Premier A
Killarney Celtic 4-2 Tralee Dynamos .
Mastergeeha Fc 2-2 Listowel Celtic.

Denny Premier A
Team P W D L PTS
Killarney Celtic 16 15 1 0 46 Q
Dingle Bay Rovers 16 11 2 3 35 Q
Killarney Athletic 16 9 5 2 32
Castleisland Afc 16 6 5 5 23
Fenit Samphires 14 5 3 6 18
Listowel Celtic 16 3 6 7 15
Mastergeeha Fc 14 4 3 7 15
Tralee Dynamos 16 4 1 11 13
Inter Kenmare 16 0 0 16 0
Denny Premier A League Final
Killarney Celtic v Dingle Bay Rovers

Denny Premier B
Team P W D L PTS
Tralee Celtic 17 13 3 1 42 Q
Mitchels Avenue 17 13 3 1 42 Q
Killorglin AFC 17 12 1 4 37
Castleisland B 16 8 3 5 27
AC Athletic 17 6 1 10 19
Killarney Celtic B 18 5 4 9 19
Camp United 16 5 3 8 18
Classic Fc 17 5 2 10 17
CSKA Tralee 15 3 2 10 11
Rattoo Rovers 18 2 2 14 8
Denny Premier BLeague Final
Tralee Celtic 1-1 Mitchels Avenue , Tralee Celtic won 5-4 on penalties.

Denny Division 1A
Team P W D L PTS
CG Killarney 16 10 5 1 35 Q
QPR 15 10 3 2 33
Ballyheigue Ath 15 10 1 4 31
Ballyhar Dynamos 15 6 2 7 20
Atletico Ardfert 13 6 1 6 19
Sporting Listowel 13 6 0 7 18
Strand Road 13 5 3 5 18
Inter Kenmare B 16 2 3 11 9
Skeliga Fc 16 2 0 14 6

Denny Division 1B
Team P W D L PTS
Windmill United 15 11 1 3 34
Asdee Rovers 15 10 2 3 32
Listowel Celtic B 15 10 1 4 31
St Brendans Park 16 9 3 4 30
Castlegregory Celt 15 9 2 4 29
Castlemaine Utd 16 5 2 9 17
Killarney Ath B 16 5 1 10 16
Mastergeeha B 16 4 2 10 14
Annascaul Inch 16 0 0 16 0

Denny Division 2A
Team P W D L PTS
Killorglin B 11 8 3 0 27 Q
Classic Fc B 11 8 0 3 24 Q
Tralee Bay Fc 11 5 2 4 17
Ballymac Celtic 11 4 2 5 14
Ballybunion Fc 12 3 4 5 13
Mitchels Ave B 12 4 1 7 13
Clanmaurice Fc 12 2 0 10 6
Denny Division 2A League Final
Killorglin Afc B 2-3 Classic Fc B

Denny Division 2B
Team P W D L PTS
CS C Breanainn 12 10 0 2 30 Champions
Mainebank Fc 12 9 0 3 27 Promoted
Spa Road Fc 12 9 0 3 27
Ballyheigue Ath B 12 5 2 5 17
Sneem Santos 12 4 2 6 14
Lenamore Rovers 12 2 0 10 6
Lisard Wanderers 12 1 0 11 3
Denny Division 2B League Final
CS Clochain Breanainn 5-1 Mainebank Fc

Denny U17 League North Section
Team P W D L PTS
Rattoo Rovers 7 6 1 0 19 Q
Ballyheigue Ath 8 4 2 2 14 Q
Listowel Celtic 7 2 2 3 8
Fenit Samphires 6 2 1 3 7
Asdee Rovers 6 0 0 6 0

Denny U17 League South Section
Team P W D L PTS
St Brendans Park 7 6 0 1 18 Q
Killarney Athletic 8 5 1 2 16 Q
Tralee Dynamos 8 5 0 3 15
Ballyhar Dynamos 6 1 2 3 5
Mastergeeha Fc 8 0 1 7 1
Denny U17 League Semi Finals
Rattoo Rovers 2-1 Kilarney Athletic.
St Brendans Park 3-2 Ballyheigue Athletic .
Denny U17 League Final
Rattoo Rovers v St Brendans Park .

Denny Youth League North Section
Team P W D L PTS
St Brendans Park 6 4 2 0 14 Q
Castleisland Afc 6 3 1 2 10 Q
Tralee Dynamos 5 2 0 3 6
Listowel Celtic 5 0 1 4 1

Denny Youth League North Section
Team P W D L PTS
Killarney Celtic 8 7 0 1 21 Q
Killorglin Afc 8 3 2 3 11 Q
Ballyhar Dynamos 8 3 1 3 10
Killarney Athletic 7 2 0 5 6
Mastergeeha Fc 7 1 3 3 6
Denny Youth League Semi Finals
St Brendans Park 8-0 Killorglin Afc
Killarney Celtic 2-1 Castleisland Afc .
Denny Youth League Final
St Brendans Park V Killarney Celtic .

SHARE