KDL Soccer Round-Up

Part One; John O’Regan

Part Two; Murt Murphy

DENNY KDL RESULTS, Weekending Sunday 28th January 2018


Friday 26th January
Denny Division 1B
Asdee Rovers 0-3 Windmill United .

Saturday 27th January
Munster Youth Cup ¼ Final
St Brendans Park 1-0 Ballingarry .
Greyhound Bar KO Cup 1st Round
CSKA Tralee 1–1 CS Clochain Breanainn , CSKA won 5-4 on pens .
Denny Division 2A
Mitchels Avenue B 2-3 Killorglin B .

Sunday 28th January
Greyhound Bar KO Cup 1st Round
Fenit Samphires 2-0 St Brendans Park .
Dingle Bay Rovers 0-10 Tralee Dynamos .
Ballyheigue Athletic 3-1 QPR .
Denny Premier A
Killarney Celtic 4-2 Castleisland Afc .
Denny Premier B
Killarney Celtic B 2-0 Rattoo Rovers .
Classic Fc 1-2 AC Athletic .
Mitchels Avenue 2-1 Camp United .
Denny Division 1A
Ballyhar Dynamos 3-1 Strand Road Fc .
Denny Division 1B
Listowel Celtic B 3-0 Mastergeeha B.
Denny Division 2A
Clanmaurice Fc 0-3 Tralee Bay Fc .
Denny Division 2B
Lisard Wanderers 0-11 Spa Road Fc .

Denny Kerry District League Standings after games played on Sunday 28th January 2018

Denny Premier A
Team P W D L PTS
Killarney Celtic 7 6 1 0 19
Killarney Athletic 9 5 4 0 19
Dingle Bay Rovers 7 5 1 1 16
Castleisland Afc 9 4 4 1 16
Fenit Samphires 6 5 1 0 16
Listowel Celtic 9 2 5 2 11
Mastergeeha Fc 8 3 0 5 9
Tralee Dynamos 9 2 0 7 6
Inter Kenmare 16 0 0 16 0

Denny Premier B
Team P W D L PTS
Tralee Celtic 13 9 3 1 30
Mitchels Avenue 10 6 3 1 21
Killorglin AFc 10 6 1 3 19
Castleisland B 11 5 3 3 18
Camp United 13 5 2 6 17
AC Athletic 9 3 1 5 10
Killarney Celt B 12 2 3 7 9
CSKA Tralee 8 2 2 4 8
Classic Fc 8 2 1 5 7
Rattoo Rovers 6 0 1 5 1

Denny Division 1A
Team P W D L PTS
QPR 10 7 2 1 23
Ballyheigue Ath 9 5 1 3 16
CG Killarney 9 4 4 1 16
Atletico Ardfert 7 4 1 2 13
Ballyhar Dynamos 9 3 2 4 11
Inter Kenmare B 7 2 2 3 8
Skeliga Fc 6 2 0 4 6
Strand Road 8 1 2 5 5
Sporting Listowel 7 1 0 6 3

Denny Division 1B
Team P W D L PTS
St Brendans Park 12 6 3 3 21
Castlegregory Celt 10 6 2 2 20
Listowel Celtic B 11 6 1 4 18
Asdee Rovers 9 5 2 2 17
Windmill United 9 5 1 3 16
Castlemaine Utd 9 3 2 4 11
Killarney Ath B 10 3 1 6 10
Mastergeeha B 8 2 2 4 8
Annascaul Inch 8 0 0 8 0

Denny Division 2A
Team P W D L PTS
Classic Fc B 8 6 0 2 18
Killorglin Fc B 7 5 2 0 17
Tralee Bay Fc 9 5 2 2 17
Ballymac Celtic 7 4 1 2 13
Ballybunion Fc 11 3 4 4 13
Clanmaurice Fc 11 2 0 9 6
Mitchels Ave B 9 1 1 7 4

Denny Division 2B
Team P W D L PTS
CS C Breanainn 10 8 0 2 24
Spa Road Fc 10 7 0 3 21
Mainebank Fc 9 6 0 3 18
Ballyheigue Ath B 9 3 2 4 11
Sneem Santos 8 2 2 4 8
Lenamore Rovers 5 1 0 4 3
Lisard Wanderers 7 0 0 7 0

Denny U17 League North Section
Team P W D L PTS
Ballyheigue Ath 8 4 2 2 14
Rattoo Rovers 5 4 1 1 13
Fenit Samphires 5 2 1 2 7
Listowel Celtic 5 1 2 2 5
Asdee Rovers 5 0 0 5 0

Denny U17 League South Section
Team P W D L PTS
St Brendans Park 5 5 0 0 15
Killarney Athletic 4 2 1 1 7
Tralee Dynamos 5 2 0 3 6
Ballyhar Dynamos 4 1 2 1 5
Mastergeeha Fc 6 0 1 5 1

Denny Youth League North Section
Team P W D L PTS
St Brendans Park 4 4 0 0 12 Q
Castleisland Afc 4 2 0 2 6
Tralee Dynamos 5 2 0 3 6
Listowel Celtic 3 0 0 3 0

Denny Youth League North Section
Team P W D L PTS
Killarney Celtic 5 5 0 0 15 Q
Killorglin Afc 6 3 0 3 9
Ballyhar Dynamos 7 2 1 4 7
Killarney Athletic 6 2 0 4 6
Mastergeeha Fc 4 1 1 2 4

SHARE