KDL Soccer Round-Up

Part One; John O’Regan

Part Two; Murt Murphy

DENNY KDL RESULTS, Weekending Sunday 14th January 2018


Saturday 13th January
FAI Junior Cup 6th Round Last 32 Willow Park 1-2 Killarney Celtic .

Denny U17 League
Fenit Samphires 1-7 Rattoo Rovers .
Asdee Rovers 2-3 Listowel Celtic .
Mastergeeha Fc 1-2 Tralee Dynamos .

Sunday 14th January
Munster Youth Cup 4th Round Last 16
Kilfrush Crusaders 1-2 St Brendans Park .

Denny Premier A
Killarney Athletic 3-3 Castleisland Afc .
Tralee Dynamos 0-3 Fenit Samphires .

Denny Premier B
Tralee Celtic 3-2 AC Athletic .
Camp United 0-4 Killorglin Afc .
Rattoo Rovers 2-2 CSKA Tralee .
Castleisland B 3-3 Mitchels Avenue .

Denny Division 1A
CG Killarney 5-3 Sporting Listowel .
Ballyhar Dynamos 1-1 Inter Kenmare B .
Ballyheigue Ath 2-1 Atletico Ardfert .

Denny Division 1B
Mastergeeha B 2-3 Asdee Rovers .
Castlemaine Utd 4-0 Castlegregory Celtic .
Listowel Celtic B 7-0 Annascaul Inch Utd .
Killarney Athletic B 2-3 Windmill United .

Denny Division 2A
Classic B 6-1 Mitchels Ave B .
Ballybunion Fc 1-1 Tralee Bay Fc .

Denny Division 2B
Lisard Wanderers 1-4 Ballyheigue Ath B

Denny Premier A
Team P W D L PTS
Killarney Athletic 9 5 4 0 19
Killarney Celtic 6 5 1 0 16
Castleisland Afc 8 4 4 0 16
Fenit Samphires 6 5 1 0 16
Dingle Bay Rovers 6 4 1 1 13
Listowel Celtic 9 2 5 2 11
Mastergeeha Fc 7 3 0 4 9
Tralee Dynamos 9 2 0 7 6
Inter Kenmare 16 0 0 16 0

Denny Premier B
Team P W D L PTS
Tralee Celtic 13 9 3 1 30
Killorglin AFc 10 6 1 3 19
Mitchels Avenue 9 5 3 1 18
Camp United 12 5 2 5 17
Castleisland B 10 4 3 3 15
CSKA Tralee 8 2 2 4 8
AC Athletic 7 2 1 4 7
Classic Fc 7 2 1 4 7
Killarney Celt B 11 1 3 7 6
Rattoo Rovers 5 0 1 4 1

Denny Division 1A
Team P W D L PTS
QPR 9 7 2 0 23
Ballyheigue Ath 9 5 1 3 16
CG Killarney 9 4 4 1 16
Atletico Ardfert 6 3 1 2 10
Inter Kenmare B 7 2 2 3 8
Ballyhar Dynamos 8 2 2 4 8
Skeliga Fc 6 2 0 4 6
Strand Road 7 1 2 4 5
Sporting Listowel 7 1 0 6 3

Denny Division 1B
Team P W D L PTS
St Brendans Park 12 6 3 3 21
Castlegregory Celt 10 6 2 2 20
Asdee Rovers 8 5 2 1 17
Listowel Celtic B 10 5 1 4 16
Windmill United 8 4 1 3 13
Castlemaine Utd 9 3 2 4 11
Killarney Ath B 10 3 1 6 10
Mastergeeha B 7 2 2 3 8
Annascaul Inch 8 0 0 8 0

Denny Division 2A
Team P W D L PTS
Classic Fc B 8 6 0 2 18
Killorglin Fc B 6 4 2 0 14
Tralee Bay Fc 8 4 2 2 14
Ballymac Celtic 7 4 1 2 13
Ballybunion Fc 10 2 4 4 10
Clanmaurice Fc 9 2 0 7 6
Mitchels Ave B 8 1 1 6 4

Denny Division 2B
Team P W D L PTS
CS C Breanainn 9 7 0 2 21
Spa Road Fc 9 6 0 3 18
Mainebank Fc 8 6 0 2 18
Ballyheigue Ath B 9 3 2 4 11
Sneem Santos 8 2 2 4 8
Lenamore Rovers 5 1 0 4 3
Lisard Wanderers 6 0 0 6 0

Denny U17 League North Section
Team P W D L PTS
Ballyheigue Ath 8 4 2 2 14
Rattoo Rovers 5 4 1 1 13
Fenit Samphires 5 2 1 2 7
Listowel Celtic 5 1 2 2 5
Asdee Rovers 5 0 0 5 0

Denny U17 League South Section
Team P W D L PTS
St Brendans Park 5 5 0 0 15
Killarney Athletic 4 2 1 1 7
Tralee Dynamos 5 2 0 3 6
Ballyhar Dynamos 4 1 2 1 5
Mastergeeha Fc 6 0 1 5 1

Denny Youth League North Section
Team P W D L PTS
St Brendans Park 4 4 0 0 12
Castleisland Afc 4 2 0 2 6
Tralee Dynamos 4 1 0 3 3
Listowel Celtic 2 0 0 2 0

Denny Youth League North Section
Team P W D L PTS
Killarney Celtic 4 4 0 0 12
Killorglin Afc 6 3 0 3 9
Ballyhar Dynamos 7 2 1 4 7
Killarney Athletic 6 2 0 4 6
Mastergeeha Fc 3 1 1 1 4

SHARE